with Brak komentarzy
5 barier, które przeszkadzają Ci zadbać o siebie
Czy zastanawiałaś się co Ciebie „odgradza” od tego, by lepiej się czuć?
Pomyśl teraz tak na szybko, co by to mogło być.
Czy w swoich odpowiedziach miałaś: brak czasu, sił, motywacji albo może to, że w danej chwili nawet nie pomyślisz o tym, co mogłoby Ci pomóc?
Brak czasu i sił, by zająć się sobą jest jedną z największych bolączek kobiet!
Dzień każdej z nas ma 24 godziny. To jak go wykorzystujemy zależy od naszej sytuacji życiowej i priorytetów, które ustalamy same. To czy zatroszczymy się o siebie zależy od nas.

Co nam najbardziej przeszkadza w tym, by zatroszczyć się o swoje zdrowie i samopoczucie?

Brak rozeznania we własnych potrzebach i emocjach

Czy wiesz co Ciebie zachęca do działania i daje radość albo ulgę? Sięgasz po to w trudnych chwilach czy raczej przeczekujesz swojego „czarnego doła”?
To co nas ogranicza to brak czucia siebie Czuć Siebie bardziej! i świadomości tego, co nam sprawia przyjemność. Czasami problemem bywa to, że nie sięgamy po to, co mogłoby nam pomóc w chwili, kiedy tego potrzebujemy.
Niedopuszczanie do głosu własnych emocji jest też ważnym czynnikiem, który nadwyręża nasze samopoczucie. Kiedy tłumimy czucie i wyrażanie trudnych dla nas emocji, np. złości czy lęku równocześnie ograniczamy w sobie doświadczanie tych pozytywnych, np. przyjemności i radości. O tym więcej możesz przeczytać tutaj:  Bioenergetyka – czyli co ma złość do radości życia.

Zasada „wszystko albo nic”

Myślisz, że żeby zadbać o siebie potrzebujesz na to bardzo dużo czasu? Że niezbędne są częste i nieraz kosztowne zajęcia albo masaże? Że musisz przygotować pracochłonne posiłki?
Zasada wszystko albo nic bardzo często jest istotną barierą zmian na lepsze.
Jeśli jesteś zapracowaną kobietą to trudno Ci znaleźć czas np. na codzienne godzinne ćwiczenia, ale już 10-20 minut możesz wygospodarować! Jeśli chcesz mieć np. elastyczne ciało to nie musisz wcale przeznaczać na trening ogromu czasu. Dużo ważniejsza za to jest regularność i jakość ćwiczeń.

Poczucie winy

Poczucie winy jest bardzo wyniszczającym uczuciem. Nie jest żadną dobrą motywacją. Jeśli będziesz wyrzucać sobie, że czegoś wczoraj nie zrobiłaś to twoje szanse, by czuć się lepiej znacznie maleją. Odgranicz czarną grubą kreską to co już minęło i szukaj przyjemności i poczucia wolności w zadbaniu o siebie. Nie trzeba wiele! Tu masz 3 wskazówki, dzięki którym poczujesz się lepiej na co dzień! 

Świadome bądź podświadome niesprzyjające przekonania

W naszej głowie mogą istnieć przekonania, które „podkopują” nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Możemy ich być świadome albo nie. Cierpienie popłaca. Muszę się poświęcać dla innych. Nie mam prawa do złości itp. To tylko kilka z nich.
Świat magazynów czy reklam jest pełen wyidealizowanych wizerunków zawsze uśmiechniętych silnych kobiet. Rzadko kiedy zobaczymy zdjęcia ukazujące prawdziwe oblicze smutku, zmęczenia czy złości. Zastanów się na ile stanowią one dla ciebie niedościgniony wzór i powodują, że zamiast motywacji, by bardziej zatroszczyć się o siebie (np. jedząc odpowiednie posiłki czy wprowadzając więcej ruchu w swoją codzienność)  powodują coś całkiem przeciwnego – demotywują ciebie i zniechęcają.

Brak wiedzy, co mogłoby mi pomóc

Jeśli potrzebujesz wsparcia obecnie jest wiele metod, po które możesz sięgnąć, by czuć się ze sobą lepiej. Są ludzie, który mogą Ci pomóc. Terapeuci, coachowie, lekarze, uzdrowiciele.

 

Annaja

Odbierz balansowy mini kurs: Przyjemnie rozluźniam moje Ciało!